Jak skutecznie i właściwie czyścić drukarkę laserową – poradnik

Wydarzenia

Jak skutecznie i właściwie czyścić drukarkę laserową – poradnik

26.02.2020
autor: materiał zewnętrzny
Przyczyną zakłóceń w działaniu drukarki laserowej nie musi być awaria. Być może sprzęt jest zanieczyszczony, dlatego nie pracuje prawidłowo. Na szczęście w prosty sposób uda się go wyczyścić samodzielnie. Dowiedz się, jak to bezpiecznie zrobić.

 

Nie używaj sprężonego powietrza

Tonery do drukarek mogą rozsypywać się we wnętrzach urządzeń. Zanieczyszczeniami bywają też pyły, kurz i inne ciała obce. Wielu użytkowników decyduje się na czyszczenie sprzętów za pomocą sprężonego powietrza. Jednak usuwanie rozsypanego tonera i innych zabrudzeń w ten sposób nie jest dobrym pomysłem. Pył zostaje rozrzucony po wszelkich wewnętrznych komponentach urządzenia. Osad może osiąść też na powierzchni wirującego lustra odbijającego światła lasera. Takie rozprzestrzenione zanieczyszczenia często pogarszają jakość wydruków i mogą uszkodzić mechanizmy w drukarce.
 

Odkurzanie

Samodzielne czyszczenie drukarki laserowej nie należy do trudnych zadań. Można zacząć od odkurzenia podajnika i odbiornika papieru. Następnie przechodzi się do czyszczenia komory kartridża. Przede wszystkim należy odłączyć drukarkę od prądu. Trzeba też usunąć z niej niezadrukowany papier. Kolejnym krokiem jest otworzenie komory, wyjęcie z niej tonera oraz bębna drukującego. Toner warto przykryć ręcznikiem, by nie narazić go na nadmierną ekspozycję na światło. Takie zabezpieczenie powinno wystarczyć.

Jeżeli toner uległ uszkodzeniu, trzeba kupić nowy i zamontować go po czyszczeniu. Gdzie szukać dobrych materiałów eksploatacyjnych? Tonery do drukarek cenionych marek w korzystnych cenach można zamówić na stronie https://www.profibiuro.pl/tonery-c-85.html.

Po wyjęciu wspomnianych komponentów z komory, jej wnętrze trzeba dokładnie odkurzyć. Zabrudzenia, których nie usunął odkurzacz, warto wyczyścić szczoteczką do zębów na sucho. Reszty zanieczyszczeń pozbędzie się bawełniana ściereczka. Szczoteczka do zębów usunie z kolei zabrudzenia z rolki pobierającej papier. Należy zachować przy tym ostrożność, by nie uszkodzić drukarki. Następnie ponownie umieszcza się w środku bęben i toner oraz zamyka klapę.
 

Jak często czyścić drukarkę laserową?

Jeżeli samodzielnie usuwa się zabrudzenia z drukarki, proces ten warto powtarzać raz na trzy miesiące. Zamiast tego można też raz w roku oddać ją na czyszczenie do profesjonalnego serwisu. Należy pamiętać, że drukarki laserowe nie wymagają tak częstego konserwowania, jak atramentowe. Dzieje się tak głównie z powodu stosowanych w nich materiałów eksploatacyjnych. Tonery do drukarek brudzą w mniejszym stopniu niż tusze, które są podatne na rozlewanie. Z tej przyczyny czyszczenie drukarki laserowej powinno odbywać się rzadziej niż atramentowej, która zresztą z reguły ma zaimplementowany moduł autoczyszczenia dysz.

Zabrudzone urządzenie drukuje nieestetycznie lub zagina papier podczas drukowania. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie drukarki laserowej. Pomaga ono usprawnić pracę sprzętu i wydłuża jego żywotność. Konserwację sprzętów biurowych można wykonać samodzielnie lub zlecić również specjalistom. Wówczas zyskuje się gwarancję, że zadanie to zostanie wykonane skutecznie i właściwie, a drukarka będzie działać bezproblemowo.

 

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną