BRAŃSZCZYK: Krwi nie zastąpi żaden lek (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Krwi nie zastąpi żaden lek (foto)

27.07.2020
autor: Katarzyna Bralewska, fot. Katarzyna Bralewska, Paweł Stawicki
Akcja Krwiodawstwa „Krwi nie zastąpi żaden lek” przy parafii pw. św. Barbary w  Porębie zorganizowana po raz pierwszy na placu przykościelnym w Porębie Średniej 24 lipca cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. 41 osób zostało zarejestrowanych, z czego 24 osobom udało się oddać krew, a największym sukcesem i dumą akcji jest to, że po raz pierwszy na oddanie krwi zdecydowało się 18 osób.
 
Warto zaznaczyć, że chętnych do oddania krwi było znacznie więcej, jednak czas trwania akcji na to nie pozwolił. Takie ogromne zainteresowanie daje nam motywację do włożenia jeszcze większego wysiłku w działania dla potrzebujących i organizowania kolejnych akcji w naszej parafii i na terenie powiatu.
Paweł Bralewski, który oddaje krew od 2009 roku (z przerwami) zawsze marzył o tym, aby zorganizować taką akcję w swojej okolicy. Determinacja i zaangażowanie doprowadziły, że w tym roku udało się. Koszt, jaki niesie taka akcja, to promocja wydarzenia i dodatkowe, lecz nieobowiązkowe pozyskanie współorganizatorów lub sponsorów, którzy zechcą wspomóc to działanie. Akcji w Porębie przyświecał cel, aby jak najwięcej osób o niej wiedziało oraz aby jak najwięcej przedsiębiorstw, instytucji zaprosić do wspólnego działania.
W tym miejscu odnieśliśmy również sukces, bowiem - dzięki nawiązaniu współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Ostrołęcki Legion, Gminą Brańszczyk i Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku - na Krwiodawców czekały okolicznościowe kubeczki. Dużo różnorodnych gadżetów przekazało również Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, a także Ostrołęcki Legion, OSP Tuchlin miało przygotowane okolicznościowe pamiątkowe magnesy z logiem parafii Poręba i hasłem akcji, jak i gadżety promujące ich jednostkę OSP. Były też oryginalne zakładki do książek od Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, a w ramach dodatkowego posiłku regeneracyjnego suto zastawiony stół obsługiwany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Porębianki”. Moc słodkości na akcję również przekazała Piekarnia Agnieszki i Stanisława Ponichterów z Białebłota. Wszystkim wymienionym organizacjom składamy serdeczne podziękowania i chylimy czoła, bowiem dzięki Wam ze skromnej akcji oddania krwi zrodził się wspaniały piknik towarzyszący akcji krwiodawstwa.
Miła, rodzinna atmosfera sprawiła, że czekanie w ponad godzinnej kolejce nie było takie straszne i nudne. Świetnym akcentem edukacyjnym była wycieczka dzieci biorących udział w „Wakacjach z plecakiem” organizowanych przez miejscową filię biblioteczną. Grupa dzieci przyszła na miejsce wydarzenia, otrzymali pamiątkowe gadżety i wykonali wspólnie fotografie przy ogromnej kropelce krwi i przy ambulansie. Ale to nie wszystko – następnie, już po powrocie do sali, gdzie odbywały się zajęcia wakacyjne, poruszyli temat krwiodawstwa oraz jego znaczenia dla każdego człowieka. Dzieci odpowiedziały na parę pytań, m.in.: z czym ci się kojarzy krew, kto może być dawcą krwi oraz dlaczego warto oddawać krew? Dzięki tej spontanicznej akcji edukacyjnej najmłodsi wiedzą, że „krwi nie zastąpi żaden lek”, bo jest najcenniejsza! 
Chylimy również czoła przed każdym, kto przekroczył drzwi ambulansu. To ogromny akt odwagi, a dla tych, którym podczas tej akcji nie udało się z różnych przyczyn oddać krwi lub po prostu nie zdążyli (tak jak inicjator akcji), już zapowiadamy, że to była pierwsza akcja w Porębie, ale nie ostatnia! Szczegóły kolejnych wydarzeń związanych z krwiodawstwem będą ukazywały się odpowiednio wcześnie, m.in. na naszym fan page’u jak i na stronie internetowej. 
Katarzyna Bralewska / Media Parafialne - Parafia pw. św. Barbary w Porębie
Fot. Katarzyna  Bralewska, Paweł Stawicki
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość