BRAŃSZCZYK: Hubertus 2019 (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Hubertus 2019 (foto)

09.10.2019
autor: Elżbieta Borzymek, fot. EB i M. Puścian
...odbył się w pięknej jesiennej scenerii, w sobotę 5 października, w Brańszczyku. Podczas przejazdu głównymi ulicami miejscowości można było podziwiać, jak wielu wspaniałych jeźdźców i koni przybyło. Ich niezwykłe umiejętności zachwyciły obserwatorów poszczególnych konkurencji. Szablę Najnerta, główną nagrodę w zawodach kawaleryjskich, zdobył Daniel Pietrzak. W gonitwach za lisem zwyciężyli Aneta Rostek i Jarosław Żmuda,w skokach na potęgę – Olga Wyszyńska.   
    
– Witam wszystkich równo – zwrócił się do zgromadzonych na placu przy ul. Bielińskiej piłsudczyk Zbigniew Drobot. Poprosił ks. Pawła Stacheckiego o błogosławieństwo, „żeby wszystko odbyło się szczęśliwie i z duchem Bożym”
- Wczoraj był dzień św. Franciszka, to był taki człowiek, który pochylił się nad naturą, nad przyrodą, nad zwierzętami – mówił proboszcz. – Jak tak patrzę już od wielu lat na wasze umiłowanie zwierząt, koni, to chciałbym wam życzyć, żeby ta wasza przyjaźń z końmi była dla was źródłem siły, nadziei, optymizmu, bo konie reprezentują takie wartości.
Ksiądz proboszcz pokropił święconą wodą wszystkie pary, jeźdźców i konie. 
Prezes piłsudczyków płk związku Sylwester Raniszewski przybliżył postać rotm. Józefa Najnerta: - Zebraliśmy się tutaj już po raz szósty na zawody hippiczne o szablę Najnerta, urodzonego w 1895 roku. Służbę zaczął w I pułku ułanów puławskich w 1915 roku. Cała jego wojskowa kariera związana była z jeździectwem. Należał do kadry olimpijskiej oraz był wicemistrzem Polski w zawodach hippicznych. Brał udział w wojnie 1920 roku. Został zamordowany w Katyniu w 1940 roku. 
 
Podczas parady przez Brańszczyk, mieszkańcy mogli podziwiać jeźdźców na swoich koniach, którzy jeszcze większy podziw, zademonstrowanymi uemiejętnosciami, wzbudzili podczas kolejnych konkurencji. Oto ich wyniki: 
Skok przez przeszkody: I – Dominika Świniarska, na koniu Olga (Węgrów), II – Jarosław Żmuda na Lukrecji, III – Marta Dopierała na Henrietcie
Kawaleryjskie o szablę Najnerta: I miejsce – Daniel Pietrzak na Piorunie, II – Jarosław Żmuda na Lukrecji, III – Paweł Kozakiewicz na Priamie
Skok na potęgę: I – Olga Wyszyńska  na Jawarce (Konikowo), II – Daniel Pietrzak na Piorunie, III – Weronika Kuta na Cymce  
Duża gonitwa za lisem: Jarosław Żmuda na Lukrecji
Mała gonitwa za lisem: Aneta Rostek na Muszelce
 
Organizatorami Hubertusa byli: Stajnia Konikowo, Stowarzyszenie Bocian Kris, Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański, Parafia Brańszczyk oraz Jerzy Żukowski, kandydat na posła.
AKFinanse 728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Mrówka - styczeń - luty 2020
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku