Wraca pamięć o tych, których nie ma (foto)

Kultura

Wraca pamięć o tych, których nie ma (foto)

07.10.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Weekend w Wilnie - to główna nagroda w Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej, który odbył się w sobotę 5 października w WOK Hutnik. Wzięli w nim udział zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkół średnich.
 
Konkurs miał wielu uczestników, a poziom był na tak wysoki, że jury miało problem z przyznaniem nagród głównych. Wyboru tych najlepszych podjęło się jury w składzie: kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Józef Bieganowski, dziekan dekanatu wyszkowskiego ks. Zdzisław Golan, proboszcz parafii w Kamieńczyku ks. Kazimierz Klepacki, prowadząca zespół „Oberek” Danuta Deptuła oraz przewodniczący rady powiatu Waldemar Sobczak.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątki, a laureaci głównych miejsc nagrody - weekend, wraz z opiekunem, w Wilnie.
W kategorii przedszkoli zwyciężył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 5: Weronika Ciskowska, Maria Oszczygieł, Ignacy Stankiewicz i Adriana Raiyati, którzy przepięknie zaśpiewali: „Najpiękniejsza i najmilsza, jest nasza ojczyzna. Cenniejsza niż złoto i najbardziej żyzna. Najweselsza i najdroższa, najbardziej lubiana, najsympatyczniejsza i zawsze kochana.
Kategorię drugą stanowili uczniowie klas I - III. Wygrała Kalina Jastrząb ze Szkoły Podstawowej w Lucynowie, która, mimo młodego wieku, bardzo dojrzale zaśpiewała utwór „Biały krzyż”: „Gdzieś pozostał ognisk dym, dróg przebytych kurz, cień siwej mgły... Tylko w polu biały krzyż nie pamięta już, Kto pod nim śpi... Jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad wraca dziś pamięć o tych, których nie ma.”
Jury przyznało też nagrodę specjalną (również wyjazd do Wilna) - duetowi Zofia Puławska i Alicja Kłos ze Szkoły Podstawowej nr 5, który wykonał „Piosenkę małego patrioty”.
W kategorii klas IV - VIII szkół podstawowych konkurencja była bardzo duża. Jurorzy najwyżej ocenili występ Amelii Andrzejewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 1, wykonawczyni wzruszającej piosenki „Nie idź na wojnę”. W tej kategorii również była nagroda specjalna, dla Stelli Bluszko i Darii Oliasz za wykonanie utworu „Niepodległa niepokorna”.
W kategorii szkół średnich weekend w Wilnie wygrała Aleksandra Zawadzka z Zespołu Szkół nr 3.
W oczekiwaniu na werdykt wystąpił, również w repertuarze patriotycznym, chór parafii św. Rodziny.
Na konkurs zaprosili Fundacja Wielka Polska oraz Prawo i Sprawiedliwość w Wyszkowie. Patronat honorowy na wydarzeniem objął poseł Marek Zagórski.
*
Podczas konkursu można było wesprzeć zbiórkę środków dla małego mieszkańca okolic Wyszkowa Piotrusia Masiaka. Piotruś urodził się z całkowitą utratą słuchu. Prawie rok temu przeszedł operację wszczepienia implantu ślimakowego. Jednak do normalnego rozwoju oraz nabycia pełnej zdolności prawidłowego mówienia potrzebny jest jeszcze drugi implant. Najlepszy okres na taką naukę to pierwsze 3 lata życia. Niestety, czas oczekiwania na drugą operację to ponad 3 lata. Chłopiec nie może czekać tak długo, dlatego rodzina rozpoczęła zbiórkę pieniędzy.
Wpłaty można kierować na konto:
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”
ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa
Alior bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
tytułem: 36049 Masiak Piotr - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
Darowizny można też wpłacać online: www/dzieciom.pl/podopieczni/36049
AKFinanse 728x240 (powtórzenie)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mrówka - styczeń - luty 2020
Zitcom
Zitcom